Wszystko na temat zmarszczek

Zmarszczki powstają na skórze. A nasza skóra składa się z trzech warstw:

- naskórka

- skóra właściwa

- tkanka podskórna

Naskórek jest ochroną przed czynnikami zewnętrznymi. Składa się ona z wody, tłuszczu, płaszcza kwasowego. Proces wymiany starych komórek na nowe trwa około 27 dni. W warstwie tej znajdują się także związki pigmentowe, które chronią naszą skórę przed słońcem.

Skóra właściwa jest zbudowana z tkanki łącznej i luźnej oraz twardej, czyli kolagenu i elastyny. Znajdują się w tej warstwie także naczynia krwionośne i włókna nerwowe z receptorami odczuwającymi ciepło i zimno i dotyk.

Tkanka podskórna składa się z tkanki tłuszczowej, która dzieli się na fałdy. Kiedy tkanka łączna traci napięcie, pojawia się cellulit. Oznaką zdrowej skóry jest gładka, sprężysta, napięta skóra.

Starzenie się skóry jest spowodowane coraz starszym wiekiem. Skóra nasza się starzeje, nie pracuje tak jak wcześniej, co powoduje przyrost zmarszczek. Nie mamy wpływu na powstawanie zmarszczek ze względu na czynni wewnętrzne typu: nasze hormony czy geny. Mamy wpływ na zewnętrzne. Czynnikami takimi będą na pewno: promienie UVA i UVB, palenie papierosów, nieprawidłowa pielęgnacja, nie właściwe odżywianie, stresujący tryb życia.

Z wiekiem nasza skóra traci swoją sprężystość i elastyczność, maleje aktywność naszych gruczołów, które powodują utratę dużej ilości wody. Maleje również produkcja nowych komórek.

Pierwsze takie zmarszczki pojawiają się w wieku 25 a 30 lat. Najczęściej powstają w linii między nosem a ustami, a także wokół czoła i oczu. Najczęściej są skutkiem mimiki twarzy. Włókna kolagenowe tracą swoje właściwości poprzez wolne rodniki i toksyny w organizmie. Efektem tego zjawiska są zmarszczki, wysuszenie skóry, szorstkość i utrata właściwego koloru skóry.

Zmarszczki są deformacjami skóry, które powstają podczas starzenia. Powstają wtedy linie na twarzy przypominające bruzdy. Z upływem lat powstaje ich coraz więcej. Tworzenie ich jest zależne od hormonów, nawyków żywieniowych, stresu, naszej mimiki, czynników zewnętrznych.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje zmarszczek:

- mimiczne

- grawitacyjne

- działanie promieni i wieku

Najlepiej chronić twarz kremami UV i nosić okulary przeciwsłoneczne. Dodatkowo pić dużo wody, często zwilżać skórę, przyjmować witaminy i minerały w postaci: A, B, C i E.

Możemy pozbyć się ich lub je zminimalizować także poprzez medycynę estetyczną, czyli popularny botoks lub kwas hialuronowy wstrzykiwany w skórę.

http://medestetis.pl/