Cellulit

Z cellulitem walczy wiele kobiet. Najczęściej problemami jego powstania to: stres, brak ruchu i nie właściwe nawyki żywieniowe.

Nie ważne czy jesteś szczupła, czy gruba możesz zawsze mieć problem z cellulitem. Nawet małe grudki, wgłębienia mogą szpecić zgrabne nogi czy brzuch. Za cellulit odpowiadają przede wszystkim geny i hormony w naszym organizmie. Często występuje u osób bardzo młodych lub starszych. Decyzja czy będziemy ją mieć, czy nie zależy tak naprawdę od nas samych.

Cellulit to nic innego niż tkanka tłuszczowa połączona z innymi tkankami podskórnymi. Inaczej cellulit nazywany jest lipodystrofia co jest spowodowane złym przepływem krwi, który pomaga usuwać złe współczynniki z metabolizmu z organizmu. Ten cały stan powoduje narosty na skórze tkanki tłuszczowej, który nie wygląda estetycznie. Dotyka on przede wszystkim kobiety mało co, kiedy mężczyzn.

Cellulit można podzielić na etapy rozwoju takie jak:

- faza I – mało widoczna, zauważyć można niewielkie bruzdy, czy grudki dopiero przy ściśnięciu skóry.

- faza II – można zauważyć przy wstawaniu i siadaniu małe wypuklenia na skórze. Występować może tutaj obrzęk.

- faza II – podczas wstawania i leżenia, można zauważyć uwypuklenia. Narasta ich widoczność, przy napinaniu mięśni.

- faza IV – można zauważyć małe grudki, uwypuklenia już na powierzchni ciała.

- faza V – duże, liczne grudki cellulitowe, które mogą być dla nas bolesne.

Cellulit a zdrowe odżywianie.

Zdrowa żywność w jakiś sposób na pewno wpływa na naszą tkankę tłuszczową i późniejszy cellulit. Najlepiej stopniowo przyzwyczajać organizm do nowych nawyków żywieniowych. Jak już wiemy, osoby nawet szczupłe mają problem z cellulitem. Wybór jakichkolwiek diet odchudzających nie jest dobrym pomysłem na pozbycie się cellulitu. Ciężko znaleźć odpowiednią całościową dietę, aby wyeliminować ten problem. Najlepszą i najczęściej stosowaną dietą na dobrą redukcję tkanki tłuszczowej jest dieta dukana a do tego dużo ruchu i sportu.

Najprościej wyeliminować jest słodycze i alkohol. Mam na myśli spożywanie ich tylko od czasu do czasu. Jeżeli mamy ochotę na coś alkoholowego to wybieraj: trunki z dodatkiem świeżych owoców lub lampkę czerwonego wina. A jeżeli mamy ochotę na słodycze to wybieraj: gorzką czekoladę lub suszone owoce. Warto wyeliminować najlepiej: dosładzane serki, mleczne serki, dania gotowe, wodę gazowaną, dosładzane soki w kartonach, ser żółty w większych ilościach i tłuste wędliny.

Walka z cellulitem

Walczyć z cellulitem może każda z nas. Nie jest to takie trudne, ale wymaga troszkę poświęcenia. Najprościej wprowadzić w swoje życie więcej ruchu, a nie trybu siedzącego. Pobudzenie układu limfatycznego przyśpieszy usuwanie toksyn z organizmu. Najlepiej w tym celu jest biegać, skakać i jeździć na rowerze. Wykonywanie tych sportów powinno być regularne i trwać minimum zawsze 30 minut. Innym sposobem modnym w naszych czasach jest medycyna estetyczna.

Najczęściej spotykaną taką formą jest zabieg nazywany endermologią. Jest to masaż wykonywany pod ciśnieniem za pomocą dwóch elektrycznie nastawionych rolek. Cały zabieg wykonywany jest z pomocą specjalnego ubrania na ciele. Zabieg ten ma na celu wymodelowanie sylwetki, pozbycie się cellulitu, ujędrnienie skóry, a także stymulacje kolagenu.

Warto także wybierać zabiegi połączone np. endermologie z mezoterapią igłową, która polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczych do ciała. Substancja ta rozchodzi się systematycznie po ciele, poprawiając jej kondycję. Jak ktoś nie jest zwolennikiem igieł, może ją zastąpić metodą bezigłowa. Jednak, aby efekt był widoczny, należy powtórzyć szereg takich zabiegów.

Warto także używać kosmetyków do pielęgnacji ciała ze składnikami takimi jak: borowina, kofeina, tarnina, mangan czy L-karintyna.

Polecany jest także masaż antycellulitowy, który powinien być wykonywany systematycznie. Sprawia on przyśpieszony obieg krwi i limfy, co powoduje, że nasz skóra jest jędrniejsza, napięta i wygładzona. Masaż taki można wykonywać w domu pod prysznicem, specjalną rękawicą, regulując stopień temperatury wody raz ciepły raz chłodny.